Synotip
spartaksjurmala jelgava ventspils liepaja riga rfs metta

Nedēļas spēle. Ieskrējušies ātrvilcieni

Nedēļas spēle. Ieskrējušies ātrvilcieni

09/08/2017

Trešdien, 9. augustā, SynotTip Virslīgā tiks aizvadīta svarīga pārceltā 14. kārtas spēle. Spēkiem mērosies divas labu tempu uzņēmušas komandas: līderis „Spartaks Jūrmala” un pāris nedēļu laikā no sestās uz trešo vietu uzlidojušais FK „Ventspils”. Mūsu mājas lapa piedāvā iepazīties ar aktuālo informāciju pirms šī mača.

Uz kārts:
Spēles likme šoreiz ir augsta. Līdzīgi kā Latvijas kausa izcīņas finālā, arī šoreiz par ventspilniekiem īkšķus turēs citi Latvijas klubi. Pat tie, kuriem „Ventspils” ir priekšā vai var apsteigt, uzvarot šo spēli. Raugi, „Spartaka” uzvaras gadījumā jūrmalnieki aizjozīs tālu priekšā no konkurentiem turnīra tabulā, iegūstot ļoti solīdu pārsvaru astoņu punktu apmērā. Tādā čempionātā, kāds ir šogad, tas var būt ļoti nozīmīgs un grūti atspēlējams handikaps vai deficīts, atkarībā no kurām pozīcijām raugās. Pēc šīs spēles čempionātā katrai komandai atliks vien pa deviņām („Ventspils”, „Riga FC”, „Metta/LU”), desmit („Spartaks”, „Liepāja/Mogo”, „Jelgava”) un vienpadsmit (RFS) spēlēm. „Spartakam” panākums šajā spēlē var kļūt par pietiekami platu soli pretī pirmās vietas nosargāšanai līdz pat rudenim, kad tuvosies cāļu skaitīšanas laiks.

FK „Ventspils” – „Spartaks Jūrmala”
Kas:
Seškārtējais Latvijas čempions FK „Ventspils” pret pašreizējo čempionu un līderi „Spartaks Jūrmala”
Kur: O/C „Ventspils” stadionā
Kad: 9. augustā, plkst. 17.00
Pirmajā kārtā: 0:0
FK „Ventspils” (pēdējās piecās spēlēs U-U-U-Z-Z): Ventspilnieki ir vienīgie bez jūrmalniekiem, kas šosezon bijuši čempionāta līdera godā. Tiesa, tas bija pasen – pēc pirmās un otrās kārtas. Kopš trešās spēļu kārtas līdera godā iekārtojies „Spartaks”. Pēc ieilgušas neveiksmju joslas vasaras pirmajā pusē, kurā Pola Ašvorta vadītā komanda bija bez uzvarām sešas spēles un izjuta problēmas ar vārtu gūšanu, angļu speciālists nolēma atgriezties pie spēlēšanas pēc 4-4-2 shēmas, kas nekavējoties sāka dot rezultātu – trīs uzvaras pēc kārtas. Lai cik dīvaini tas nebūtu, tā ir otra garākā uzvaru sērija šosezon Virslīgā. Vēl labāks rezultāts martā un aprīlī bija tikai „Spartakam”, kad tika gūtas četras uzvaras pēc kārtas. Trīs uzvaru sērija maijā bija arī „Liepāja/Mogo”. Nevienai citai komandai šosezon tas vairs nebija padevies, tā ka „dzeltenzilie” pašlaik noteikti ir uz zirga. Pēdējās trīs spēles uzvarētas ar vārtu attiecību 6:0, turklāt pretiniekos bija ne tikai pēdējā vietā esošais „Metta/LU”, bet arī spēcīgie „Riga FC” un FK „Jelgava”. Shēmas maiņa gan nav ietekmējusi „Ventspils” spēles stilu un manieri. Kurzemnieki kā bija vieni no labākajiem čempionātā bumbas kontroles un izdarīto sitienu skaita ziņā, tā arī paliek tādi. Ātra pāreja uzbrukumā un aizsardzībā ir ventspilnieku galvenais trumpis, priekšējā līnijā kopīgu valodu labi atraduši atlētiskais nigērietis Adele Akinjemi un radošais krievs Aleksejs Aleksejevs, kurš mīl bumbu saņemt laukuma dziļumā, kompensējot kreatīvu centra pussargu deficītu komandā un saasinot no turienes uzbrukumus. Lielāks darba apjoms no uzticēts ar labu koordināciju un spēka kvalitātēm apveltītais Tosins Aijeguns, kurš nu atkal atgriezies čempionāta rezultatīvāko spēlētāju galvgalī, no kura bija izkritis pēc „Babīte/Dinamo” izslēgšanas no čempionātā. Trīs uzvaru sērijā „Ventspils” sastāvs bijis nemainīgs, un tas liecina par to, ka Ašvortam ir visi iemesli būt apmierinātam ar katra spēlētāja darbībām viņiem atvēlētajās lomās.
„Spartaks Jūrmala” (pēdējās piecās spēlēs U-U-N-N-N): Čempions arī jaunā galvenā trenera slovāka Jozefa Vukusiča vadībā turpina liekt savu līniju un spēlēt sev ierastā manierē. Tas, kā gadu gaitā jūrmalnieki iemanījušies mainīt trenerus, nemainot spēles zīmējumu un rokrakstu, ir apsveicami un var kalpot par paraugu dažiem citiem Latvijas klubiem, piemēram, iepriekšējā kārtā ar 2:0 uzveiktajam „Riga FC”. Vadoties pēc principa „no laba labu nemeklē”, „Spartaks” ar Vukusiču galvgalī divās spēlēs guva divas pārliecinošas uzvaras un nopietni pieteicies uz čempiona titula nosargāšanu arī šogad. Jūrmalnieki bauda 12 nezaudētu spēļu sēriju Virslīgā, kas ir pārliecinoši garākā šogad čempionātā. Pēdējo un līdz šim vienīgo zaudējumu sezonā „Spartaks” piedzīvoja pirmajā kārtā pret RFS. Turpinājumā pa pirmo pozīciju soļots pārliecinoši – 22 gūti un deviņi zaudēti vārti 13 spēlēs ir labākie rādītāji čempionātā. Rezultativitātē jūrmalniekiem līdzināties var vēl tikai „Liepāja/Mogo” (19 vārtu 14 spēlēs), bet aizsardzības drošībā – vēl tikai „Ventspils” (10 ielaisti vārti 14 mačos). Jūrmalnieki neiebilst  atkāpties mazliet tuvāk saviem vārtiem un pacietīgi gaidīt pretuzbrukumu iespējas, kurās sevišķi bīstams ir viens no Virslīgas ātrākajiem spēlētājiem Jevgeņijs Kozlovs. Viens no Vukusiča jauninājumiem komandas spēlē ir Edgara Gaurača pārvirzīšana uzbrukuma smailē no labā flanga, kur nu vairāk spēlē gudrais ukrainis Artjoms Habeloks. Tas gan bija saistīts ar Aziza Ibragimova mikro traumu, un vismaz pagaidām Gauračs rezultativitātes rādītājus, spēlējot smailē, nav uzlabojis (divās spēlēs izpildījis tikai vienu sitienu, kas nebija pa vārtiem), bet komandai labumu ir devis. Arī ārpus futbola laukuma papildus pienākumus uzņēmušais uzbrucējs pēdējā laikā manāmi zaudējis ātruma kvalitātes, un droši vien tāpēc novirzīts prom no spēles flangā, kur ātrumam var būt izšķiroša nozīme. Ja labā sportiskā formā būs visi „Spartaka” uzbrucēji, Gauračs arī varētu zaudēt vietu sākumsastāvā. Ibragimovs var būt bīstams spēlētājs, nākot uz maiņu. Lai gan pagaidām viņš nav izcēlies ar gūtiem vārtiem „Spartaka” labā, bet viņa ātruma īpašības un pozīcijas izvēle nemitīgi tur spriedzē pretinieku aizsardzību.

Duelis: Tosins Aijeguns pret Jevgeņiju Kozlovu
Divi labākie vārtu guvēji čempionātā (abiem pa sešiem vārtiem), divi kreisajos flangos spēlējoši izpildītāji, kuri izceļas uz citu fona un lielākoties atstāj atmiņā paliekošu sniegumu. Abi gan ir mazliet atšķirīga tipa spēlētāji. Aijeguns ir fiziski spēcīgāks, labāk jūtas divcīņās, kā labkājis ir ar tendenci doties uz laukuma centru. Viņam pretī, visticamāk, spēlēs Ingus Šlampe, kurš spēka divcīņās diez vai atpaliks no nigērieša, bet ātrumā gan varētu būt nedaudz vājāks. Aijeguns labi spēlē ar korpusu, pieturot bumbu un atrodot pēc tam brīvus partnerus. Ja Šlampe sekos līdzi Aijeguna reidiem uz laukuma dziļumu un pametīs savu labo flangu, tajā daudz brīvas vietas būs „Ventspils” kreisās malas aizsargam Rašidam Obuobi no Ganas, kā arī no centra dreifēt mīlošajam Aleksejevam. „Spartaka” treneru korpusam ir uzdevums, kā atrisināt šo potenciālo problēmu. Iespējams, Tosina piebremzēšana centrā tiks uzticēta balsta pussargam Edgaram Vardanjanam. Savukārt Kozlovs ir kreilis, un labprāt paliek ārmalā, lai gan nesmādē iespējas ielauzties arī pretinieku soda laukumā, no kurienes viņš arī guvis lauvas tiesu savu vārtu. Viņam pretī, visticamāk, spēlēs ātrais Vadims Žuļevs. Nozīmīgs būs Eduarda Tīdenberga atbalsts Kozlova neitralizēšanā.

Pie standartsituācijām:
Grūti kādai no komandām šajā spēlē atvēlēt priekšroku pie standartsituācijām. Abas ir gana spēcīgas šajā elementā. Jūrmalniekiem varbūt ir nedaudz vairāk labu izpildītāju tiešajos brīvsitienos nekā Ašvorta rīcībā. Jevgeņijs Kazačoks, Edgars Gauračs, Artjoms Habeloks, Jevgeņijs Kozlovs – visi šie futbolisti var izpildīt ļoti bīstamus soda sitienus. Tāpēc sava soda laukuma tuvumā „Ventspils” aizsargiem labāk iztikt bez pārkāpumiem. Savukārt pie stūra sitieniem un netiešajiem brīvsitieniem nevienai no komandai acīmredzama pārsvara nebūs. Abu klubu rindās ir augumā raženi vīri, kuri lielākoties labi nolasa bumbas „otrajā stāvā”.

Uz soliņa:
Sezonas ievadā „Ventspils” izcēlās ar ļoti plašu spēlētāju rotāciju. Mēdza būt spēles, kad mainīts bija viss sākumsastāvs. Tagad gan spēlējošo pamatkodols nostiprinājies un nostabilizējies. Bet iespēju pastiprināt komandas spēli ar maiņām ventspilniekiem šķiet labākas. Pieredzējušais pussargs Jurijs Žigajevs labi iekļaujas spēlē uz maiņu un vairo uzbrukuma potenciālu maču beigās. Uz maiņu var nākt arī ātrais un darbspējīgais Ritvars Rugins vai Tīdenbergs (atkarīgs no tā, kurš iesāk spēli). Savukārt jūrmalniekiem sezonas pirmajā daļā bija acīmredzamas problēmas ar spēles pastiprināšanu maiņu ceļā. Bet pēc vasaras trasnfēru loga situācija ir mainījusies uz labo pusi. Uzbrukumu var pastiprināt ar tādiem solīdiem izpildītājiem kā Azizs Ibragimovs, Dmitrijs Platonovs un Vladislavs Kozlovs, vidējā līnijā uz maiņu var nākt savulaik talantīgais horvāts Krūno Ivančičs, kurš savu varējumu Virslīgā tā pa īstam vēl nav varējis pierādīt. Rezultāta nosargāšanas situācijā lietderīgs ir arī Klāvs Bāliņš, kurš ir pietiekami ātrs, lai uzturētu spriedzē pretinieku malējos aizsargus, un pietiekami solīds aizsardzībā.

  • Iesaki rakstu: